Jdi na obsah Jdi na menu
 


Díl A - 13. století a rok 1279 a 1297

26. 1. 2008

 

13. století

 Severozápadně od Benešova vznikla, kolonizací dlouho chráněných panovnických lovišť, značně semknutá skupina Lhot (Buková Lhota, Vidlákova Lhota, Úročná Lhota = Úročnice, Zbožná Lhota = Zbožnice).73)

 1279

Další pramen uvádí : V roce 1279 patřila Úročnice, tedy Lhota Úroční, pod obec Václavice, která se v tomto roce nazývala Vladislavicemi. Pod ní patřila i ves Krusvičany (Krusičany), Lačnice (dnes Chlístov), Žabovřesky, Buková Lhota a Zbožná Lhota (dnes Zbožnice).124)

 Jméno Úročnice vzniklo zpodstatňující příponou –ice z adjektiva úročná (lhota) = úrok platící Lhota. Lidově se Úročnice skloňovala ta Ouročnice, v Ouročnici, do Ouročnice.125)

 

1297

  V roce 1297 darovala královna Kunhuta (vdova po Přemyslu Otakarovi II., choť Záviše z Falkenštejna, který vykonával do roku 1283 regentskou vládu v Čechách nad Václavem II.) kostel sv. Václava ve Vladislavicích i s příslušenstvím (šest okolních vesnic včetně Úročnice) pražským křížovníkům s červenou hvězdou.

   Faráři tohoto kostela vykonávali i duchovní správu nad okolními vesnicemi včetně Úročnice, za což mu byl odváděn desátek. Tito vesničané na přilehlém hřbitově též pochovávali a dodnes pochovávají své zemřelé.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář